IXTT220N20X4HV
Contact Now
IXTT220N20X4HV
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors FETs, MOSFETs Single FETs, MOSFETs
FET Feature : -
Vgs(th) (Max) @ Id : 4.5V @ 250µA
Operating Temperature : -55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case : TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs : 157 nC @ 10 V
Rds On (Max) @ Id, Vgs : 5.5mOhm @ 110A, 10V
FET Type : N-Channel
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) : 10V
Package : Tube
Drain to Source Voltage (Vdss) : 200 V
Vgs (Max) : ±20V
Product Status : Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds : 12300 pF @ 25 V
Mounting Type : Surface Mount
Series : Ultra X4
Supplier Device Package : TO-268HV (IXTT)
Mfr : IXYS
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C : 220A (Tc)
Power Dissipation (Max) : 800W (Tc)
Technology : MOSFET (Metal Oxide)
Base Product Number : IXTT220
Description : MOSFET N-CH 200V 220A X4 TO268HV
Contact Now
N-Channel 200 V 220A (Tc) 800W (Tc) Surface Mount TO-268HV (IXTT)