WNS20S100CQ
Contact Now
WNS20S100CQ
Category : Discrete Semiconductor Products Diodes Rectifiers Diode Arrays
Product Status : Active
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) : 10A
Operating Temperature - Junction : 150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 950 mV @ 10 A
Package : Tube
Series : -
Diode Configuration : 1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package : TO-220E
Mfr : WeEn Semiconductors
Technology : Schottky
Package / Case : TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) : 100 V
Mounting Type : Through Hole
Speed : Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Base Product Number : WNS20
Current - Reverse Leakage @ Vr : 50 µA @ 100 V
Description : DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220E
Contact Now
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 10A Through Hole TO-220-3