Q14F1BXXHO02E
Category : Optoelectronics Panel Indicators, Pilot Lights
Ratings : Vf (Typ), If (Max)
Termination Style : Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Current : 20mA
Millicandela Rating : 200mcd
Panel Cutout Dimensions : 0.55" (13.97mm)
Type : LED
Panel Cutout Shape : Round
Lens Style : Round with Flat Top
Viewing Angle : -
Wavelength - Peak : -
Lamp Color : Orange
Package : Tray
Lens Color : Orange
Product Status : Active
Ingress Protection : IP67
Features : -
Lens Size : 10.00mm Dia
Lens Transparency : Diffused
Series : Q14
Mfr : APEM Inc.
Voltage : 2V
Base Product Number : Q14F1BXXHO
Description : 14MM FLSH BLK CHRM HYPR ORG 2VDC
Contact Now
LED Panel Indicator Orange Diffused 2V 20mA Quick Connect - 0.110" (2.8mm)