TD162N12KOFHPSA1
Contact Now
TD162N12KOFHPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Voltage - Off State : 1.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 162 A
Mfr : Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 260 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 150 mA
Structure : Series Connection - SCR/Diode
Package / Case : Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 5200A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) : 200 mA
Base Product Number : TD162N
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR, 1 Diode
Description : SCR MODULE 1600V 260A MODULE
Contact Now
SCR Module 1.6 kV 260 A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount Module