MM5Z5V6T1G
Contact Now
MM5Z5V6T1G
Zz - Zener Impedance : 40 Ohms
Voltage Temperature Coefficient : 0.25 mV/K
Product Category : Zener Diodes
Mounting Style : SMD/SMT
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Pd - Power Dissipation : 200 mW
Package / Case : SOD-523
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Reel
Configuration : Single
Vz - Zener Voltage : 5.6 V
Series : MM5Z5V6
Zener Current : 10 mA
Test Current : 5 mA
Voltage Tolerance : 7 %