FDPF44N25T
Contact Now
FDPF44N25T
Transistor Polarity : N-Channel
Technology : Si
Id - Continuous Drain Current : 44 A
Mounting Style : Through Hole
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Package / Case : TO-220FP-3
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Channel Mode : Enhancement
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage : 250 V
Packaging : Tube
Product Category : MOSFET
Number of Channels : 1 Channel
Vgs - Gate-Source Voltage : 30 V
Rds On - Drain-Source Resistance : 69 mOhms
Manufacturer : Fairchild Semiconductor
Description : MOSFET 250V N-Chan MOSFET