MIC29501-3.3WU
Contact Now
MIC29501-3.3WU
Output Current : 5 A
Product Category : LDO Voltage Regulators
Mounting Style : SMD/SMT
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Load Regulation : 0.2 %
Input Voltage MAX : 26 V
Package / Case : TO-263-5
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Output Voltage : 3.3 V
Packaging : Tube
Series : MIC29501
Number of Outputs : 1 Output
Output Type : Fixed
Manufacturer : Micrel / Microchip Technology
Description : LDO Voltage Regulators 5.0A LDO Fixed + Flag + Shutdown