LDLN025PU25R
Contact Now
LDLN025PU25R
Output Current : 250 mA
Product Category : LDO Voltage Regulators
Dropout Voltage : 120 mV
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Load Regulation : 0.002 %/mA
Input Voltage MAX : 5.5 V
Package / Case : DFN-4
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Output Voltage : 2.5 V
Packaging : Reel
Quiescent Current : 250 uA
Series : LDLN025
Number of Outputs : 1 Output
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Manufacturer : STMicroelectronics
Description : LDO Voltage Regulators 250 mA ultra-low noise LDO