LD1117ADT25TR
Contact Now
LD1117ADT25TR
Product Category : LDO Voltage Controllers
Number of Regulators : 1
Protection Features : Over Current, Over Temperature
Mounting Type : Surface Mount
Output Configuration : Positive
Manufacturer : STMicroelectronics
Minimum Quantity : 2500
PSRR : 80dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max) : 1.3V @ 1A
Current - Quiescent (Iq) : 10mA
Operating Temperature : 0°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) : -
Supplier Device Package : DPAK
Part Status : Obsolete
Packaging : Tape & Reel (TR)
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : -
Output Type : Fixed
Current - Output : 1A
Voltage - Output (Min/Fixed) : 2.5V
Package / Case : TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Input (Max) : 15V
Series : -
Description : IC REG LINEAR 2.5V 1A DPAK