MC78M12ACDT
Contact Now
MC78M12ACDT
Product Category : LDO Voltage Controllers
Number of Regulators : 1
Protection Features : Over Temperature, Short Circuit
Mounting Type : Surface Mount
Output Configuration : Positive
Manufacturer : onsemi
Minimum Quantity : 750
PSRR : 80dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max) : -
Current - Quiescent (Iq) : -
Operating Temperature : 0°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) : -
Supplier Device Package : DPAK
Part Status : Obsolete
Packaging : Tube
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : -
Output Type : Fixed
Current - Output : 500mA
Voltage - Output (Min/Fixed) : 12V
Package / Case : TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Input (Max) : 35V
Series : -
Description : IC REG LINEAR 12V 500MA DPAK