MIC49500-1.2WU
Contact Now
MIC49500-1.2WU
Product Category : LDO Voltage Controllers
Number of Regulators : 1
Protection Features : Over Current, Over Temperature
Mounting Type : Surface Mount
Output Configuration : Positive
Manufacturer : Microchip Technology
Minimum Quantity : 50
PSRR : -
Voltage Dropout (Max) : 0.5V @ 5A
Current - Quiescent (Iq) : 90mA
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) : 130mA
Supplier Device Package : TO-263-7
Part Status : Obsolete
Packaging : Tube
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable
Output Type : Fixed
Current - Output : 5A
Voltage - Output (Min/Fixed) : 1.2V
Package / Case : TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Voltage - Input (Max) : 6V
Series : -
Description : IC REG LINEAR 1.2V 5A TO263-7