LP2989AIM-2.5/NOPB
Contact Now
LP2989AIM-2.5/NOPB
Output Current : 0.5 A
Product Category : LDO Voltage Regulators
Dropout Voltage : 310 mV
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Load Regulation : 0.4 %
Input Voltage MAX : 16 V
Package / Case : SOIC-8
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Output Voltage : 2.5 V
Packaging : Tube
Series : LP2989
Number of Outputs : 1 Output
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Manufacturer : Texas instruments
Description : LDO Voltage Regulators Micropower/Low Noise, 500 mA Ultra Low-Dropout Regulator 8-SOIC -40 to 125