SN75ALS162DWRG4
Product Category : Drivers, Receivers, Transceivers IC
Type : Transceiver
Part Status : Active
Supplier Device Package : 24-SOIC
Package / Case : 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Duplex : Half
Packaging : Tape & Reel (TR)
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C
Receiver Hysteresis : 650mV
Series : -
Mounting Type : Surface Mount
Number of Drivers/Receivers : 43320
Manufacturer : Texas instruments
Protocol : IEEE 488
Voltage - Supply : 4.75 V ~ 5.25 V